Koupíte balík hlíny a máte vystaráno.
Dobře uzavřený balík vydrží hodně dlouho a hlínu můžete na hraní používat opakovaně.
Hravé aktivity s hlínou se hodí i pro nejmenší děti a dobře je zabaví.
Co budeme potřebovat:
– keramická hlína
-lanko (vlasec) na řezání hlíny
-velký ubrus na podlahu nebo stůl
-špejle, brčka, bužírky, mušle, tkaničky od bot, aj. předměty,
které jdou do hlíny zapichovat či jimi hlídu zdobit
– plastová zvířátka, autíčka atp.
-dřevěná modelovací očka, nožíky, vidličky, špachtle apod. nářadí
–popř. další rekvizity potřebné na hraní
Technické informace:
Druh použité hlíny:
jakákoliv světlá nebo tmavá hlína bez ostřiva (šamotu) je vhodná, tak , aby byla příjemná na dotek.
Jedná se o aktivity, kdy hlínu nebude potřeba vypalovat. Pouze po akci zkontrolovat, zda v hlíně nezůstaly kousky špejlí a jiných nechtěných částic. Po práci je nutné hroudy hlíny zabalit do vlhkého hadru a neprodyšně uzavřít do igelitového pytle, aby bylo možné opakované použití.
Hlína se prodává v balících po 10 kg. Tato krychle vystačí zhruba na aktivity pro skupinku 6-8 dětí. Počítá se s tím, že hlína stále zůstává. Používá se na hravé aktivity opakovaně (nevzniká trvalý výrobek, ale prožitek z výtvarné hry.)
Náměty na tvořivé činnosti:
MOŘSKÝ ÚTES
Tato hravá aktivita se hodí kdykoli v úvodu nebo závěru činnosti, kdy tvoříte či malujete moře,námořnickou tematiku, mořskou floru a faunu… Navíc můžete z hravého úvodu, pokud to věk dětí dovolí,přejít na navazující tematické tvoření z keramické hlíny.
Nejlépe je pracovat na podlaze podložené starým ubrusem. Plastovým nebo klidně i textilním. Hlína jde dobře vyprat. Doprostřed umístíme celý kvádr hlíny a představíme jej dětem jako kus mořského útesu, skály. Útesy jsou však vymleté mořskou vodou, jsou v nich různé záhyby, díry. Vše jde vyhloubit pomocí různých nástrojů a nářadí viz.potřeby a pomůcky. Malé děti nejvíce ocení různé špejle, dřívka a brčka, která mohou do hlíny strkat a dělat díry či je nechat zapíchnutá. Větší mohou zkoušet i vybírat hlínu pomocí modelářského očka.
Mám tyto aktivity vyzkoušeny mnohokrát i v kroužcích pro děti od 1,5 roku. Musím říc, že je “rýpání” v hlíně a zkoumání materiálů velmi baví a vydrží u toho překvapivě dlouho.
V další fázi můžete na útes umístit mušle, škeble pokud máte. Zasadit “chaluhy a mořskou trávu” v podobě brček, bužírek, tkaniček od bot…
Také je zde možnost dát každému dítěti kus hlíny zvlášť, ať si vytvoří svůj menší útes nebo podmořskou sopku sami. Poté můžete vytvořit společně na podložce celou podmořskou sestavu útesů. I doplnit rekvizitami z papíru(ryby, mořští živočichové atd.) Akorát to odlepování mušlí pak jde ztuha…
SKRYTÉ POKLADY
Na hledání skrytých pokladů je potřeba připravit si “poklad” a vložit jej třeba do igelitového sáčku. Dávám někdy dovnitř také např. několik plastových zvířátek, která bude potřeba zachránit. Sáček s pokladem se pak umístí předem a tajně dovnitř hlíny. Hledání pokladů mají děti moc rády. Možná je v tom skryta i paralela – co je venku, je i uvnitř. Poklady v sobě má každý z nás. Akorát nám dospělým jde to hledání a dolování, skrz všechny ty slupky a životní události, často dost ztuha. Ať se to daří dětem, to je náš úkol, jim to nenásilně připomínat.
(18827)
2 Comments
Olga Mocová
6.1.2022Dobrý den, můžete mi říct, zda je možné keramickou hlínu, která se nevypaluje, použit na nějaký výrobek, do kterého chci zapálit čajovou svíčku? Děkuji Mocová
Jana Podzemná
13.2.2022Můžete hlínu použít. S tím, že po usušení je křehká a náchylná na rozbití/upadnutí detailů a také na opětovné navlhnutí třeba při polití vosdou. Svícen na čajovou svíčku z hlíny, která se nebude vypalovat bych udělala robustnější, bez nějakých drobných detailů a ke svému účelu by mohl posloužit.
Leave A Response