Hravé aktivity s hlínou – bez vypalování

Koupíte balík hlíny a máte vystaráno.

Dobře uzavřený  balík vydrží hodně dlouho a hlínu můžete na hraní používat opakovaně.

hrátky s hlínou

Hravé aktivity s hlínou se hodí i pro nejmenší děti a dobře je zabaví.

Co budeme potřebovat:

– keramická hlína

-lanko (vlasec) na řezání hlíny

-velký ubrus na podlahu nebo stůl

-špejle, brčka, bužírky, mušle, tkaničky od bot, aj. předměty,

které jdou do hlíny zapichovat či jimi hlídu zdobit

– plastová zvířátka, autíčka atp.

-dřevěná modelovací očka, nožíky, vidličky, špachtle apod. nářadí

popř. další rekvizity potřebné na hraní

Technické informace:

Druh použité hlíny:

jakákoliv světlá nebo tmavá hlína bez ostřiva (šamotu) je vhodná, tak , aby byla příjemná na dotek.

Jedná se o aktivity, kdy hlínu nebude potřeba vypalovat. Pouze po akci zkontrolovat, zda v hlíně nezůstaly kousky špejlí a jiných nechtěných částic. Po práci je nutné hroudy hlíny zabalit do vlhkého hadru a neprodyšně uzavřít do igelitového pytle, aby bylo možné opakované použití.

Hlína se prodává v balících po 10 kg. Tato krychle vystačí zhruba na aktivity pro skupinku 6-8 dětí. Počítá se s tím, že hlína stále zůstává. Používá se na hravé aktivity opakovaně (nevzniká trvalý výrobek, ale prožitek z výtvarné hry.)

Náměty na tvořivé činnosti:

utes3

MOŘSKÝ ÚTES

Tato hravá aktivita se hodí kdykoli v úvodu nebo závěru činnosti, kdy tvoříte či malujete moře,námořnickou tematiku, mořskou floru a faunu… Navíc můžete z hravého úvodu, pokud to věk dětí dovolí,přejít na navazující tematické tvoření z keramické hlíny.

Nejlépe je pracovat na podlaze podložené starým ubrusem. Plastovým nebo klidně i textilním. Hlína jde dobře vyprat. Doprostřed umístíme celý kvádr hlíny a představíme jej dětem jako kus mořského útesu, skály. Útesy jsou však vymleté mořskou vodou, jsou v nich různé záhyby, díry. Vše jde vyhloubit pomocí různých nástrojů a nářadí viz.potřeby a pomůcky. Malé děti nejvíce ocení různé špejle, dřívka a brčka, která mohou do hlíny strkat a dělat díry či je nechat zapíchnutá. Větší mohou zkoušet i vybírat hlínu pomocí modelářského očka.

Mám tyto aktivity vyzkoušeny mnohokrát i v kroužcích pro děti od 1,5 roku. Musím říc, že je “rýpání” v hlíně a zkoumání materiálů velmi baví a vydrží u toho překvapivě dlouho.

V další fázi můžete na útes umístit mušle, škeble pokud máte. Zasadit “chaluhy a mořskou trávu” v podobě brček, bužírek, tkaniček od bot…morsky sve3 m

Také je zde možnost dát každému dítěti kus hlíny zvlášť, ať si vytvoří svůj menší útes nebo podmořskou sopku sami. Poté můžete vytvořit společně na podložce celou podmořskou sestavu útesů. I doplnit rekvizitami z papíru(ryby, mořští živočichové atd.) Akorát to odlepování mušlí pak jde ztuha…

 SKRYTÉ POKLADY

 Na hledání skrytých pokladů je potřeba připravit si “poklad” a vložit jej třeba do igelitového sáčku. Dávám někdy dovnitř také např. několik plastových zvířátek, která bude potřeba zachránit. Sáček s pokladem se pak umístí předem a tajně dovnitř hlíny. Hledání pokladů mají děti moc rády. Možná je v tom skryta i paralela – co je venku, je i uvnitř. Poklady v sobě má každý z nás. Akorát nám dospělým jde to hledání a dolování, skrz všechny ty slupky a životní události, často dost ztuha. Ať se to daří dětem, to je náš úkol, jim to nenásilně připomínat.

(18827)

2 Comments

  • Olga Mocová

    Reply Reply 6.1.2022

    Dobrý den, můžete mi říct, zda je možné keramickou hlínu, která se nevypaluje, použit na nějaký výrobek, do kterého chci zapálit čajovou svíčku? Děkuji Mocová

    • Jana Podzemná

      13.2.2022

      Můžete hlínu použít. S tím, že po usušení je křehká a náchylná na rozbití/upadnutí detailů a také na opětovné navlhnutí třeba při polití vosdou. Svícen na čajovou svíčku z hlíny, která se nebude vypalovat bych udělala robustnější, bez nějakých drobných detailů a ke svému účelu by mohl posloužit.

Leave A Response

* Denotes Required Field