7 tipů- tvoříme na téma: lidské tělo

telo9Šikovná výtvarka, kde si navíc potrénujeme znalosti o stavbě lidského těla. Vznikla nám při vyrábění s dětmi obrázková mini kniha (skládačka) o lidském těle.

Náměty jsou vhodné pro 1. i 2. stupeň.

Potřebujeme:
-tvrdý papír (alespoň A3 nebo podle plánované velikosti mini-atlasu)
-nůŽky, tužka
-kreslicí potřeby (pastelky, voskovky, fixy)
-popř. vodové barvy
-příp.lepidlo, zbytky textilu a vlny na koláž

-obrázky lidského těla, klasický anatomický atlas atp.

 

Varianta 1 pro mladší děti:

SKLÁDAČKA

  • Tvrdý papír přeložíme na polovinu a na kreslíme na něj jednoduchý obrys lidské postavy. Dáme pozor, až budeme obrys vystřihovat, aby v místě ohybu zůstal kus ruky a nohy spojený. Vznikne tak skládačka (postavy se jakoby drží za ruce) a my máme 4 volné plochy, které můžeme výtvarně pojednat. Nabízí se varianta žena-muž. Nebo tematický atlas stavby lidského těla.
  •  Na kresbu kostry postačí výrazná černá barva (tuš/fixa). Oblečená postava může být dotvořena formou koláže, vnitřní orgány můžeme zvýraznit barevně…

 

 

Varianta 2:

MINI-KNIHA

  • Potřeby jsou podobné jako výše, bude se hodit ještě lepicí páska. nakreslíme a vystřihneme si více obrysů lidského těla, podle toho, kolik chceme mít stran v mini-knize. Tyto části postupně nalepíme páskou na sebe a vznikne nám mini-kniha: Na obálce máme např. oblečenou postavu, na 2. straně stavbu kostry a na poslední straně třeba naznačíme hlavní orgány. 

Tip 1: Dobré je začít spodní částí, kterou tvoří obrys celé postavy s vyobrazením lidské kostry. Dále pak tvoříme různé druhy trupů a hlav. 

Tip 2: Starší děti si mohou podle svých znalostí a předloh více vyhrát a doplnit některou stránku třeba o svalovou stavbu nebo krevní oběh...

Tip 3: Rozdělte si práci na více lekcí, atlas bude velmi propracovaný.

 

 

 

VELKÝ ATLAS LIDSKÉHO TĚLA

Pokud máme prostorové možnosti, vyrobíme velkoformátový atlas s obrysem postavy, kterou děti mohou pojednat jako "svalovce" s vybranými vnitřními orgány. Na velký formát jde nalepit i koláž kostry a třeba i různé značky a popisky. Použité techniky: kresba uhlem, tužkou, pastelkami, malba temperovými barvami, koláž z papírů atp..

 

 

KRESBA LIDSKÉ POSTAVY

Na téma můžete navázat klasikou: kresbou nebo malbou lidské postavy, kdy si děti navzájem stojí modelem. Lepší a rychlejší je v tomto případě kresba, protože zvlášť menší děti dlouho stát nebo sedět modelem nevydrží. Alternativně  lze pokusit se vymodelovat i sošku postavy z keramické hlíny či ze samotuhnoucí hmoty.

KOLÁŽ KOSTRY LIDSKÉHO TĚLA

Pěkně vypadá koláž kostry z bílých papírů na tmavém podkladu.

 

 

Ne vždy se hodí či je možné kreslit postavu podle modelu. Tady je tip na hravou výtvarku, kdy se na tvoření podílejí všechny děti ve skupince podle svých možností. Bez nutnosti mít nějaké zvláštní dovednosti v kresbě či nadání. Navíc je to zábava a možná se u toho i hodně nasmějete a pobavíte...

POSTAVA ČLOVĚKA - SKUPINOVÁ PRÁCE

Tato výtvarná akce je inspirovaná knihou Dívej se, tvoř a povídej.

zed vv(Slavíková, Slavík, Eliášová: Dívej se, tvoř a povídej:Praha, Portál, 2007)

Základem je připravit si lístečky s hlavními názvy lidského těla k losování. Pokud je dětí více, rozdělí se do skupin, ve skupině si každý vylosuje část těla, kterou bude zpracovávat.

 Tip: Můžeme dát i možnost výměny lístečků, pokud víte, že máte ve skupince výtvarně šikovné děti, které zvládnou hravě složitější části (jako je třeba hlava...)

Na složitější nebo zajímavé části mohou klidně pracovat i 2 děti (hlava, trup...). Při větším počtu dětí vznikne samozřejmě více postav. Příklad lístečků: hlava, pravá ruka-po rameno, levá noha po koleno, trup, levé stehno...Po vylosování každý nakreslí svůj díl a spojením a slepením jednotlivých částí se můžete těšit na vznik nového člověka.

 Tip: Vůbec nevadí, že jedna ruka je silnější než druhá a tělo menší než hlava...(možná právě u toho se nejvíce pobavíme).  Navíc při spolupráci ve skupině se dá ledacos vyladit.

 

TETOVACÍ SALON - výtvarka pro skupinku i jednotlivcetelo5zentangle

Podobně může vzniknout podoba tetovaného člověka: dobrovolník si lehne na velký balicí papír a další obkreslí obrys postavy. Postavu rozstříháme na jednotlivé kousky a zase je možné losovat, kdo jaký kousek pojedná. Tentokrát tetováním. Je dobré mít ukázky jak moderního, tak třeba tradičního tetování starých kultur (Japonsko, Indie, Asie-henna...atp).

Tip: práce nemusí být skupinová, stačí, když si každý obkreslí ruku a vymyslí tetování podle svého nebo se inspiruje technikou Zentangle.

O co se jedná?

 Zentangle je výtvarný směr, založený na kreslení jednoduchých i složitejších vzorů poskládaných do kompozice:  Slovo zen nám připomíná meditaci-skutečně při soustředěném kreslení dochází zklidnění. A druhá půlka názvu - tangle, překladem z angličtiny má význam zhruba jako"změť, seskupení...". Kombinace těchto technik připomíná i vzory na tetování a toho můžeme využít...)

 Zentangle nebo jen volná inspirace touto technikou je vhodnější pro starší děti, protože vyžaduje soustředění na to, aby vznikly provázanější kombinace. Mladším dětem to můžeme zjednodušit na jeden volný návrh obrázku, tetovačky atp. a bohatě to postačí. 

Pro nadšence existuje spousta návodů a vzorů na internetu, jak na techniku Zentangle,tak i na ukázky tetování.

 

(16069)

1 Comment

Leave A Response

* Denotes Required Field