Koláž jsou vlastně obrázky vystřižené,
sestavené a nalepené na podložku/papír.
Nemusí se používat nutně papír, můžete
stříhat i lepit ze zbytků textilu, plsti,
použít karton, vlnitou lepenku. Jen
tisknout v domácích podmínkách bez lisu
to půjde špatně. (Tlustá vrstva.)
Ale je to dobrý tip pro ty, kteří se nebudou pouštět do grafických technik, (otiskování) a pořizovat si k tomu potřebné pomůcky. Stačí si vytvořit nápaditou koláž z toho, co najdete doma.
Tisk z koláže
Je grafická technika, kdy se dobře nalepená koláž z tvrdých papírů naválí nejlépe tiskařskou barvou. Také je možno tisknout pomocí temperových barev. Více inspirací na tisk temperkou např. v tomto článku
Natiskne se buď v lisu nebo pokud je vrstva papíru tenká, tak
ručně třeba pomocí válečku na nudle.
Z jednoho originálu tak může vzniknout
několik kopií. Výborné na přáníčka, dárky pro více osob, výstavy a výzdobu. Prostě díla namnožíte a hodně lidí má radost…
Potřeby a pomůcky:
– na koláž: tvrdé papíry, lepidlo Herkules, štětec nebo špejle, nůžky, vlhký hadřík na zapatlané ruce
– na tisk: tiskařskou barvu na vodní bázi (barva na linoryt), gumový váleček na roztírání barvy nebo jednoduchá náhrada – tamponek z textilu či kuchyňská houbička), čisté papíry na otisky, noviny, gumové rukavice, váleček (kuchyňský na nudle atp…) a samozřejmě vaši hotovou koláž, ze které budete tisknout.
Novinka! Kuličkový lis Kulísek. Malý a skladný, výborný pro ruční tisk. Ve výtvarných kroužcích používám a jsem moc spokojená.
Jednotlivé části vystřižené z tvrdého papíru (nebo
využijeme výseky z raznic či kombinujeme),nalepíme dobře na tvrdou čtvrtku.
Výborně drží lepidlo Herkules. Musí se nechat zaschnout. Témat a možností na výrobu obrázků je nepřeberně.
Tisk z koláže:
Budeme potřebovat kus tvrdého papíru nebo
plastovou podložku, kam vytlačíme trošku barvy
na linoryt. Barvu je potřeba rozetřít a nanášet na papírovou koláž pomocí gumového válečku nebo vlastnoručně vyrobené "ťupačky".
Tak říkám pomůcce, která alespoň
částečně nahrazuje gumový váleček.
Ta gumana válečku je fakt důležitá, váleček
dobře přilne s barvou k obrázku a dokonale ji tak nanese. Skleněnou lahví nebo kovovým válečkem se to moc nedaří.Náhradní variantou je právě již zmíněná ťupačka. Vyrobíme si ji třeba ze staré ponožky. Do špice nacpeme zbytek ponožky a celé to zavážeme
provázkem nebo gumičkou.
Práce s gumovým válečkem:
Barvu nejprve rovnoměrně rozetřeme
na podložce do kříže (nahoru, dolů, doprava, doleva).
Měla by mírně mlaskat. Pak můžeme naválet
obrázek/koláž. Obrázek naválený barvou položíme
na čistý papír určený na otisk. Na to dáme noviny.
Pečlivě a silně přejíždíme obrázek válečkem.
Dáme pozor, ať se to nepohne. Pak se podíváme na výsledek.
První otisk je většinou zkušební, druhý bývá lepší, protože je tam už nasáklá barva. Ale musí se znova naválet a můžeme pokračovat a tisknout, tak dlouho, dokud nám vydrží originál…
Práce s tamponkem nebo houbičkou:
Barva se z podložky nabírá po troškách textilním tamponkem. Vyrobíme jej např. vycpáním menší ponožky nebo hadříku. Barvy musí být jen tenká vrstva, pracuje se opatrně. Pomocí tupování naneseme na koláž souvislou vrstvu barvy. Je to namáhavější, ale u malých obrázků to jde hravě. Je důležité opravdu tupovat jemnými úhozy, ne natírat, obrázek by se zatřel barvou a špatně tiskl. Další postup je podobný. Můžete využít fintu a položit na nabarvený obrázek papír zvlhčený vodou (zvlhčit pomocí houbičky, vysušit v utěrce, položit na originál, na to noviny, přejet válečkem…barva se do vlhkého podkladu lépe zapíjí a dělá zase jiné efekty.
Pár tipů, aby se vám dařilo:
• Jako podložku na lepení koláže vyberte barevnou tvrdou čtvrtku a lepte na ni bílé kousky (nebo naopak). Obrázek už takto sám o sobě vypadá zajímavě.
Děti nebudou zmatené, proč se lepí
bílé na bílý papír. A bude to víc vidět…
• Pokud nemáte grafický lis (školy a zájmové kroužky často ano, doma těžko…), lepte na papírovou podložku maximálně 2 vrstvy papíru na sebe. Tisk s více vrstvami se už tak dobře nedaří. Když budete tisknout pomocí válečku, rozhodně použijte jen tvrdý papír. Textil, plsť a jiné silné vrstvy na koláži ručně válečkem moc dobře nenatisknete.
• Pro „domácí“ tisk si pro začátek zvolte menší velikosti obrázků asi do vel. A5. Obrázek může mít nepravidelný tvar, nemusí být hranatý. Čtvrtka , na které je koláž nalepena se dá obstříhnout, a pak tisknout. Zmenší se plocha naválená barvou a tisk jde ručně snadněji. Navíc to dobře vypadá...
• Na tisk je dobré si pořídit tiskařskou barvu na grafiku. Najdete ji většinou pod názvem barva na linoryt. Jde to s ní skvěle, je vodou ředitelná, jde umýt z rukou i většinou vyprat, pokud zapatlání nepřeženete... Barva se dá sehnat ve výtvarných potřebách. Na internetu jsem nakoupila v obchodě www.sevt.cz . Měli v nabídce i srdíčkovou raznici.
Ráda s dětmi tisknu i pomocí temperových barev.
• Když už budete barvu pořizovat, je výhodné koupit si rovnou 2 odstíny, které lze vzájemně míchat. Vymyslíte a namícháte si tak v rámci možností 2 odstínů velkou škálu barev. Každý obrázek může být barevně malinko jiný…
• Tisknout a kombinovat můžete i více koláží na jeden papír. Pozadí se dá kolorovat třeba
vodovkami. Může vzniknout i kolektivní práce na nějaké téma či příběh. Z drobných kolážových lístků můžete sestavit celý strom...
(21762)
3 Comments
[…] tisk barvami na linoryt […]
[…] http://www.vytvarne-navody.cz/jak-na-tisk-z-kolaze-jednoduse/ […]
[…] Květy ve váze jsou vytvořeny technikou tisku z koláže více o technice v tomto článku: […]
Leave A Response