Tipy, jak malovat na lahve.

Náměty malované na lahve, jak sami uvidíte, mohou být velmi různorodé. Techniku a postupy lze využít na různá témata. Velmi se hodí např. na námořnické lahve se vzkazem trosečníka na pustém ostrově atp…Je to pěkná dekorace k pokojovým kytkám, vázička, sklenice se širším hrdlem se dobře hodí jako stojánek na tužky, štětce apod. Ohledně věku, jdou náměty přizpůsobit různým věkovým skupinám, menší děti potřebují pomoci s předchystáním lahví a s asistencí u malování.

Děti se naučí a vyzkouší:

  • pracovat s barvami náročnějšími na opatrnost (akrylové barvy)
  • vyzkoušejí techniku výzdoby prostorových předmětů
  • zkusí malovat tradičními i méně obvyklými pomůckami
  • rozvíjejí představivost při dotváření námětů na lahve

Potřeby a pomůcky:

skleněné lahve, odmaštěné, bez etiket

bílá akrylová nebo latexová barva na základní nátěr nebo spreje

– akrylové barvy nebo temperky Jovi

– štětce, špunty, špejle, hadřík, nádoba na vodu, paleta a pod. malířské pomůcky

– může se hodit: papírová páska, tuše, stuhy, papírové smotky na vzkaz

Postup:

  • Základem je mít nachystané lahve bez etiket. (Někdy jdou etikety dobře dolů po umytí v myčce, jindy je potřeba před noc i déle namočit a použít drátěnku. Na odmaštěných sklenicích se barva nebude slupovat.
  • Lahvičky mohou být různé, malé, velké, zavařovačky, dózy, čiré nebo barevné sklo…
  • Chceme-li zachovat prosvítání barev na lahvi z čirého skla, můžeme začít malovat rovnou akrylovými barvami bez podmalby jako je tomu u lahví s mořským světem a chobotničkami, tvořenými s nejmenšími dětmi dole na obrázku. Děti dokonce některá místa před malováním vykryly páskou a vytvořily prosvítající okénka. To aby byl vidět tajemný svitek se vzkazem uvnitř lahve.
  • V případě lahví z tmavého skla se vyplatí předpřipravit si podmalbu nátěrem bílé akrylové nebo latexové barvy. Tyto barvy jsou většinou pastóznějšího charakteru a nestékají-není ani třeba je ředit vodou, spíše dobře rozetřít na podklad.

Barvy na skle pak budou ve výsledku jasnější a zářivější.

  • Další možností je lahve nasprejovat, ideálně matnou barvou ve spreji. Na lahve se pak dobře kreslí i detailnější motivy třeba tuší a dřívkem nebo tenkým štětečkem a klidně i akrylovou barvou mírně naředěnou. Podkladová barva nemusí být bílá, pěkně vypadají třeba i lahve s tmavým podkladem ozdobené světlými barvami.
  • Tip: Pokud se nechcete pouštět do malování akrylovými barvami (hlavně s menšími dětmi), zkuste třeba temperové barvy Jovi. Jsou i výrobcem samotným doporučeny mj. pro malbu na sklo. Obsahují více pigmentu a nebývají úplně tekuté, dobře kryjí. Klidně i klasické temperky v tubě-nebude to úplně voděodolné, dá se přelakovat, může se začít loupat. Vzpomínám si, že jsme takto kdysi za dětských let malovali ve výtvarce na zavařovačky a jako dózy na štětce nám sklenice docela dlouho vydržely. Používá se i tzv. vajíčková tempera-místo vody se ředí barva žloutkem, barva je přilnavá a mírně lesklá. Při malování na sklo potřebujeme spíš hustší konzistenci barev, aby nestékaly.

Rozdíl mezi temperovými a krylovými barvami:

Akrylové barvy jsou po zaschnutí otěru a vodě-odolné. Temperové barvy většinou tak dobře nedrží a při kontaktu s vlhkostí začínají pouštět. Oba druhy barev jsou ředitelné vodou. Akrylové barvy poněkud rychleji zasychají hlavně na rukou a trochu hůře jdou tím pádem dolů (kartáček). Pozor na oblečení. Vyplatí se mít u sebe při práci vlhký hadřík.

Hotové lahve slouží jako dekorace, v extrémně vlhkých podmínkách nevydrží dlouhodobě ani sklenice pomalovaná akrylovými barvami. Očistit můžeme jemně suchým hadříkem, pokud je celé pomalováno jen akrylem snese i vlhký hadřík.

Nápady na dotváření lahví:

Mořský svět se ideálně hodí pro malé i větší. Pomocí špuntů, vatových tyčinek, špejlí a štětců vykouzlí mořské živočichy hravě menší děti, i ty které mají pochybnosti, zda dokáží ryby, medůzy, chobotnice…Podívejte se na videonávody s tipy pro malé i větší…

(5133)

Leave A Response

* Denotes Required Field